Şeref Defteri
'Hüseyin Cerrahoğlu'

Hasan Nail Canat, sanatı müminlerin de çirkinleştirmeden yapabileceğini gösterdi


Hüseyin Cerrahoğlu
Hasan Nail Canat büyüğümüzü bu 'Şeref Defteri' vesilesi ile bir kez daha sevgi ve muhabbetle anıyorum. Cenâb-ı Hakk'tan rahmetler diliyorum.

Hasan Nail Canat ağabeyim ile tanışmak, gösteri için Samsun'un şirin ilçesi Terme'ye geldiklerinde nasip oldu. "KARA GECELER EFENDİM" adlı oyunu sahnelemişlerdi. Ve ilk kez Hasan Nail Canat ağabeyimin "Hüseyin kardeşime sevgilerimle" imzalı kitabını almak nasip oldu. Onların tiyatroyu bize sevdiren yönleriyle, bize verdikleri cesaretle, benim de okul yıllarımda amatör oyunculuğum oldu. Bu sanatı bize sevdiren ve bir müminin de bu sanatı çirkinleştirmeden nasıl yapabileceğini gösteren nadide birkaç kişiden biridir Hasan Nail Canat ağabeyimiz.

İstanbul'da üniversite yıllarımda organize ettiğimiz birkaç programda o güzel insanın sesinden Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in 'Sakarya Türküsü' şiirini dinleme ve dinletme fırsatı bulmuştum. Ayrıca Hasan Nail Canat ağabeyimin Marmara FM'deki radyo programlarını da zevkle takip ederdim. Şu an aramızda bulunmuş olsaydı görev yaptığım Seyr FM'in programcısı olarak dinlemeyi çok isterdim. Ama Takdir-i İlâhî buna müsaade etmedi. Mekânı cennet, makâmı âli olsun.

5 Mayıs 2011

Bu yazı defa okunmuştur.