TAZİYE
'Şevket Kazan'

Eski Adalet Bakanı Şevket Kazan vefat etti


Şevket Kazan
Milli Görüş hareketinin öncülerinden Eski Adalet Bakanı Şevket Kazan, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.

Şevket Kazan, 7 Aralık 1933 tarihinde Sakarya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Necmettin Erbakan'ın kurucusu olduğu Milli Nizam Partisi'nde siyasete atıldı. 1973'te de Milli Selamet Partisi'nden Kocaeli milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Bunun yanında Adalet Bakanı ve Çalışma Bakanı olarak da görevlerde bulundu. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında da tutuklanarak hapis cezasına çarptırıldı. 1985 yılında da beraat etti. 1991'de de Refah Partisi'nden yeniden milletvekili seçildi. 1996'da kurulan Refahyol hükumetinde de Adalet Bakanlığı vazifesine tayin edildi.

Şevket Kazan'ın 27 Haziran 2011 tarihinde Hasan Nail Canat için yazdığı, Şeref Defteri'nde yayınlanan yazısını aşağıdaki link vasıtası ile okuyabilirsiniz.
Şevket Kazan: Hasan Nail kardeşimiz tam bir Milli Görüş eriydi

Şevket Kazan'a; Hasan Nail Canat'ın ailesi, dostları ve sevenleri adına, Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine de sabır diliyoruz. Dualarımızla.

9 Mart 2020

Bu yazı defa okunmuştur.