DUYURU
"Hasan Nail Canat Kültür Merkezi"

Dünden bugüne Hasan Nail Canat Kültür Merkezi


2004 yılında vefat eden merhum şair, yazar ve tiyatrocu Hasan Nail Canat'ın isminin verildiği İstanbul Bağcılar'daki Hasan Nail Canat Kültür Merkezi'nin inşaatı tamamlandı ve halkın hizmetine sunuldu.

İnşaatı tamamlanan Hasan Nail Canat Bilgi Evi ve Kültür Merkezi hizmete sunuldu. Evren Mahallesi Fatih Sokak'ta bulunan Hasan Nail Canat Kültür Merkezi, 3 bin 985 m²'lik bir peyzaj alanına ve 410 m²'lik oturuma sahiptir. İçerisinde konferans salonu, kütüphane, spor salonu ve dersliklerin bulunduğu kültür merkezinde çok yönlü aktivitelerde bulunulabilecek hobi odaları da bulunmaktadır.

HASAN NAİL CANAT'IN İSMİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLDİ

25 Kasım 2009 tarihinden bu yana yayında olan www.hasannailcanat.com sitesi bugüne kadar Hasan Nail Canat'ın samimi dostlarının teveccühüne mazhar oldu.

2009 yılından itibaren Hasan Nail Canat adına yapılan bütün anma programlarında ve televizyon programlarında Hasan Nail Canat'ın sanatçı kişiliği anlatılıyordu. Bilhassa Hasan Nail Canat'ın sanatını büyük zorluklarla yaptığını ve çileye talip olan bir dava adamı olduğunu her fırsatta dile getirdik.

"Hasan Nail Canat Kültür Merkezi" en büyük hayalimizdi. İsminin bir kültür merkezine verilmesi gerektiğini her fırsatta söylüyorduk. Çünkü bizim bir hedefimiz vardı; Hasan Nail Canat'ın ismini yaşatmak.

VEFASIZLIK HASAN NAİL CANAT'IN KADERİ OLMAYACAK

Bir gün Hasan Nail Canat'ın oğlu Mehmet Safa Canat, Recep Tayyip Erdoğan Bey'e bir mektup yazdı.
"Saygıdeğer Recep Tayyip Ağabey, biliyorum yoğunsun ve yorgunsun"

Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey'e yazdığımız mektupta HasanNailCanat.com sitesindeki Şeref Defteri'ne kendisinin bir yazı yazmasını istirham ettik.

Söz konusu mektupta Hasan Nail Canat'ın isminin bir kültür merkezine verilmesi ile ilgili derdimizi de Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey'e hassasiyetle ilettik.

Aradan uzun bir zaman geçti ve hiç ummadığımız bir günde 13 Şubat 2013 tarihinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yazısı bize gönderildi.

Recep Tayyip Erdoğan Bey, kaleme aldığı yazısının her satırında "Hasan Ağabey" diye hitap ediyordu gönül ve dava dostuna.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: Hasan Nail Canat Ağabeyimize minnettarız

Algılar tarumar olmuş, tabular yıkılmıştı adeta. Bir Başbakan, samimiyetle kaleme aldığı yazısında büyük bir vefa örneği gösteriyordu.

Umutlarımız yeniden yeşermişti. Hasan Nail Canat'ın ismi gönüllerde yaşıyordu. Hasan Nail Canat layık olduğu şekilde anlatılıyordu.

Tarih 2 Haziran 2013!

Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey ile görüştük. Hasan Nail Canat'ın isminin bir kültür merkezine verilmesini arz ettik.

Recep Tayyip Erdoğan'ın dostluğuna ve vefasına bizzat şahit olmuştuk. Görüşmemiz çok samimi olmuştu. Son sözü; "Tamam İnşallah"

Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey ile görüştükten birkaç gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile, birkaç hafta sonra da Bağcılar Belediyesi ile görüştük.

Bağcılar Belediyesi'nden bize Evren Mahallesi'nde inşa edilen bir kültür merkezine Hasan Nail Canat'ın isminin verileceğini söylediler.

4 yıllık çabamız bir film gibi geçti gözlerimizin önünden. "Allah razı olsun" dedik yıllarca beklediğimiz bu güzel haberi bize müjdeleyenlere.

Bağcılar Belediyesi'nin 7 Ekim 2013 tarihli meclis kararı ile Bağcılar Evren Mahallesi'ndeki Bilgi Evi ve Kültür Merkezi'nin adının "Hasan Nail Canat Bilgi Evi ve Kültür Merkezi" olması oybirliğiyle kabul edildi.


2015 yılının Mayıs ayında tamamlanarak hizmete açılan Hasan Nail Canat Kültür Merkezi'nin vatana, millete hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Hasan Nail Canat Kültür Merkezi'nde inşallah nice Hasan Nail Canat'lar yetişir. Hasan Nail Canat'ın da dediği gibi: "Allah kuşları kanatsız, dostları Canat'sız, milleti sanatsız bırakmasın"

Bu süreçte bize desteğini esirgemeyen Hasan Nail Canat'ın sevenlerine ve vefalı dostlarına, Hasan Nail Canat'ın isminin nesiller boyunca yaşamasına vesile olan devlet büyüklerimize ve Bağcılar Belediyesi'ne teşekkür ederiz.

Mehmet Safa Canat - Hasan Canat

Bu duyuru defa okunmuştur.